/A. Starkovs: jāparāda savs maksimums
Foto: Ruslans Šuļga

A. Starkovs: jāparāda savs maksimums

Futbola kluba “Liepāja” galvenais treneris Aleksandrs Starkovs intervijā laikrakstam “Kurzemes Vārds” izskaidroja komandas nesenās sastāva izmaiņas, kā arī atklāja, kas ir paveikts virslīgas divu nedēļu pauzē.

– Kādi bija komandas uzdevumi šajā divu nedēļu pārtraukumā?
– Uztaisīt tādu kā restartu, gatavojoties Latvijas čempionātam. Četri mūsu spēlētāji bija izsaukti uz nacionālo izlasi, divi uz U21 izlasi, bet divi cilvēki uz U19 izlasi. Nacionālajā izlasē bija mūsu labākie spēlētāji. Mēs gatavojāmies ar pārējiem futbolistiem. Daļēji dzinām uz augšu fizisko kondīciju, kā arī vienkārši strādājām. Bija drusku par karstu, bet tas ir īsts un labs futbola laiks.

– Spriežot pēc spēlētāju atsauksmēm, fiziskā slodze bija diezgan liela.
– Jā. Mēs rēķinājāmies ar to, ka mums ir daudz laika pastrādāt un atjaunoties pirms gaidāmās spēles.

– Vai fiziskā kondīcija bija liela problēma?
– Nē, tā nebija galvenā problēma. Fizika ir vajadzīga jebkurai komandai, lai kāda stila futbolu tā spēlētu.

– Vai lielu vērību pievērsāt taktiskajiem jautājumiem?
– Jā, veltījām laiku arī kombināciju iespēlēšanai, darbībām laukumā. Taču jāņem vērā, ka kopā ar mums nebija mūsu atslēgas spēlētāju, kuri nosaka spēles zīmējumu.

– Kā izdodas uzlabot komandas psiholoģisko stāvokli?
– Spēles dienā redzēsim, kā tas izdodas. Komandā ir notikušas pārmaiņas, komandai ir nomainījies galvenais treneris. Daudz ir mainījies ģērbtuvē – pamatsastāva spēlētāji, rezervisti. Kāds ir izcīnījis vietu sākumsastāvā, kāds to ir zaudējis. Tas viss ietekmē psiholoģisko aspektu. Komandu sporta veidos tas ir ļoti svarīgs. Ne viss ir gludi. Es to redzu, esmu tam gatavs. Aizvadu ļoti daudz individuālā darba, lai mēs būtu līmenī, virsotnē.

– Vai taisnība, ka jūs redzat lielu potenciālu kluba dublieru komandas spēlētājos?
– Jā, es atbalstu to, ka ir jāpaskatās, kas ir tepat – klubā, bet klubā ir diezgan pieklājīga līmeņa jaunie futbolisti. Saprotams, ka katram no viņiem kaut kā pietrūkst. Teiksim, Ziemelis vai Jaunarājs – kā viņiem pietrūkst? Visa. Viņiem ir 19 gadu, un viņiem ir jāstrādā pie visiem elementiem. Klubā ir radīti apstākļi, lai strādātu pie visiem komponentiem – tehnikas, fizikas, psiholoģijas. Ir zaļie laukumi, trenažieru zāle un treneri. Par vienu no saviem galvenajiem uzdevumiem uzskatu Latvijas izlašu dalībnieku sagatavošanu.

– Viens no izšķirošajiem progresa instrumentiem ir individuālais darbs. Jauniešiem ir jāstrādā patstāvīgi vai treneru uzraudzībā?
– Darbam jānotiek trenera uzraudzībā, bet ja viņi vēlas paši pastrādāt, tad es esmu tikai par.

– Pasaules labākais paraugs ir Krištianu Ronaldo, kurš trenējoties pat laikā, kad uzaicina komandas biedrus pie sevis ciemos uz pusdienām.
– Ir tāds teiciens, ka Ronaldo ir pasaules labākais profesionālis, bet Mesi ir labākais spēlētājs. Tā ir vārdu spēle, bet redzam, ka Ronaldo ne tikai gūst vārtus, viņš arī rāda piemēru, kā var sasniegt panākumus.

– Vai tas bija jūsu lēmums par šķiršanos no pieciem futbolistiem?
– Tas ir mans lēmums. Šie lēmumi ir izdarīti ar perspektīvu. Mani atbalsta prezidents un mani kolēģi. Aizgāja spēlētāji, kuri, manā skatījumā, neiekļāvās komandā. Zinu, ka šādas pārmaiņas parasti ir saistītas ar psiholoģiskām grūtībām. Komandā parasti ne visi to uzreiz uztver. Taču es esmu galvenais treneris, un man ir jāizvēlas tas, kas ir izdevīgi komandai. Pārbūve vienmēr ir smags darbs, bet zinu, ka ejam pareizajā virzienā un nonāksim pie panākumiem.

– Vai jūs nesatrauc iespējamais pieredzes trūkums komandai pēc vairāku gados vecāku spēlētāju aiziešanas?
– Nav svarīgi – uztrauc vai ne. Pieredzes trūkumu var novērst tikai dzīve. Ir jādod futbolistiem iespēja spēlēt, tad viņiem pamazām zudīs pieredzes trūkums. Protams, ka pieredze izšķir daudz, bet man šķiet, ka ja spēlētājs gados ir zaudējis motivāciju, kā arī vēlmi trenēties un spēlēt, tad nekas labs nesanāks.

– Vai varat atklāt konkrētus spēlētājus, kuri papildinās komandas rindas pāreju periodā?
– Konkrētus uzvārdus mēs pateiksim, kad pienāks laiks. Mums ir vairākas kandidatūras, figūras, kas praktiski ir uz [līguma] parakstīšanas sliekšņa.

– Cik daudz būs jaunpienācēju?
– Bez Fortiša mēs esam noskaņoti pieteikt vēl trīs spēlētājus. Būs gan Latvijas futbolisti, gan ārzemnieki. Vairāk mēs negribam. Esmu pret masveida papildinājumiem. Mums pievienosies uzbrucējs, centra aizsargs un malējais aizsargs. Izjūtam spēlētāju deficītu priekšējā līnijā un aizsardzībā. Ja mēs piesaistīsim futbolistu, tas viņš būs pamatsastāva spēlētājs. Protams, strādājam arī ar jauniem un perspektīviem futbolistiem.

– Pret “Rigu” nespēlēs savainotais Tobers un diskvalificētais Žuļevs, bet vai laukumā varēs doties Jānis Ikaunieks, kurš trenējas kopējā grupā?
– Jā, ar Jāni viss ir kārtībā, bet cits jautājums, kā viņš sagatavosies spēlei. Viņam var nekas nesāpēt, bet viņš var nerādīt to, uz ko viņš ir spējīgs. Viņam galvenais uzdevums ir katrā spēlē parādīt savas spējas. To nav tik viegli izdarīt. Tas saucas par profesionālismu. Ne visiem tas izdodas, dažreiz tas kaut kur pazūd. Taču es zinu, ka Jānis ir spējīgs uz daudz ko, mēs strādājam kopā, lai viss būtu tā, kā es to redzu. Lai viņš katrā spēlē būtu labākais laukumā. Tas ir sarežģīti un daudzējādā ziņā no viņa ir atkarīgs tas vai izdosies.

– Kas “Liepājai” ir jāparāda spēlē pret “Rigu”, kas beidzot ir pārņēmusi virslīgas līderpozīciju?
– Savs maksimums. “Rigas” spēlētāji ir tādi paši, kā mūsu spēlētāji. Tāpēc ir jāparāda maksimums, ir svarīgi, lai komandā būtu labas mikrosaiknes. Ne tiki spēles ziņā, bet arī psiholoģiskas. Ceru, ka mēs būsim pārāki. Mums ir priekšrocība – spēle savā laukumā. Ceru, ka līdzjutēji atnāks un atbalstīs mūs.

Avots: “Kurzemes Vārds”