/Hanzas laukums plīst pa šuvēm (papildināta ziņa)

Hanzas laukums plīst pa šuvēm (papildināta ziņa)

Devītās kārtas pirmajā spēlē “Valmiera Glass/Via” viesos ar 4:1 sagrāva “Mettu”, kuras mājas spēļu laukums Hanzas vidusskolā neizskatās tādā stāvoklī, lai tur vispār spēlētu futbolu, nemaz nerunājot par Latvijas čempionāta mačiem.

Sitāciju skaidro LFF Infrastruktūras un reģionālās attīstības komitejas loceklis Guntars Indriksons:

Labs jautājums, uz kuru vienkāršas atbildes nav!

Šāds laukums noteikti nav atbilstošs Virslīgas spēlei, vēl jo vairāk arī futbola treniņiem.
Viens no galvenajiem iemesliem šādai situācijai konkrētajā laukumā ir manis pāris gadus atpakaļ pieminētā situācija, tad kad publiski iebildu pret laukuma uzstādīšanu Jelgavā neatbilstošos laika apstākļos, ka aiz lielas futbola mīlestības laukums tika likts vēlā, vēsā un lietainā rudenī, bet tajos brīžos parasti saka, liekam, būs labi, mums vajag trenneties, ja nu atlīmēsies tad aizlīmēsim.

Ir vēlviens absurds ko nākas bieži dzirdēt – jaunāka vai vecāka paaudze laukumam, LFF liek slikta kvalitātes laukumus. Paaudze nav praktiski mainījusies vismaz 15 gadus, ir nelieli jaunievedumi stiebriņos, bet tas ir arī viss. Latvijā laukumi ir dažādu ražotāju, taču vienmēr ir izvēlēts segums kurš atbilst FIFA augstākajām prasībām. Piemēram pēdējie laukumi – Daugavpilī, Jelgavā, Valmierā ir tieši tādi paši kā Bernes Young Boys stadionā. Jā izņemot vienu detaļu, seguma pildījums. Mums Latvijā tas ir melnā krāsā – laukuma raksturlielumus tas nemaina, taču, naudas izteiksmi maina gan uzstādīšanā gan kopšanā, un vairāk jau laikam uztaucamies par kopšanu, jo labas krāsainās granulas maksā ap 4x dārgāk, jeb faktiskā naudas izteiksmē ik gadus laukuma kopšanā iegādājoties tādas pašas granulas nāktos tērēt par 10000+ tūkstošiem vairāk. Tad kad būsim sasnieguši apziņas līmeni, ka laukumi jākopj, tad ir pamats domāt par granulu maiņu.

Kurš atbild par laukumu?
Te nu sākas riņķa dancis. Visi un neviens!

Pēc METTA versijas visā ir vainīga LFF un visi citi.

Bet ja nopietni, tad laukums pieder Rīgas Domei un to apsaimnieko Rīgas Hanzas vidusskola. Galvenais nomnieks tajā ir METTA, un kā tautā saka tas ir viņu stadions. Ja gribas izīrēt, pie saimnieka nav jāiet, bet jāsarunā ar Mettu.

Šodien pēcspēles konferencē arī dzirdēju kādi draņķi ir LFF un nav nomainījuši laukumu, to dzirdēju arī no savas mīļākās komandas Valmieras galvenā trenera Tamaza Pertijas. Kurš teica apmēram tā: “в каких-то посёлках ставят поля ну для этих ребят не могут поменять”

Дорогой Тамаз, уважаю тебя как тренера моей любимой команды, но последний посёлок где поменяли поле была Валмиера, там поле стояло уже с 2006. года, здесь с 2012″

Nu tas tā atkāpei. Bet pēc būtības laukuma kalpošanas laiks ir no 10-12 gadiem. Tātad Hanzas vidusskolā par laukuma nomaiņu būtu jāsāk domāt ap 2022. gadu. Tātad pēc aptuveni 3 gadiem.

Kur tad ir problēma?
Problēma, kā šeit tā arī lielākajā daļā laukumu ir viena – laukumi netiek pienācīgi uzraudzīti un kopti. Ir radies iespaids, ka ja jau mākslīgs tad nav jākopj, IR jākopj un pie tam pie tik intensīvas lietošanas pat biežāk nekā dabīgais.

Kam tas būtu jādara?
Konkrēti šajā laukumā galvenais nomnieks ir METTA, viņiem būtu jāseko līdzi savam laukumam, kā arī par laukuma kvalitāti to piesakot Virslīgai atbild klubs.
Kopšana būtu jāveic Rīgas Hanzas vidusskolai.

Mettas mūžīgo viss ir slikti un visi citi vainīgi ir noriebies klausīties lielākai futbola sabiedrības daļai, bet te nu nāksies viņiem izņēmuma kārtā un daļēji piekrist, un paskaidrošu kapēc daļēji.

Piekrist nākas tajā, ka viņi maksā skolai nomas maksu par laukuma īri, taču skola diemžēl gūtos ieņēmumus pēc saviem ieskatiem iegulda citās skolai būtiskās lietās, tikai ne laukuma kopšanā.

Nepiekrist nākas tajā, ka tā atkal ir kāda cita vaina, viņi ir galvenie nomnieki, jeb apriori saimnieki, ar cilvēku, kurš par laukumu atbild, tam tad arī būtu jādara tā, lai skola laukumu koptu.

Bet laikam jau atkal LFF būs pie visa vainīga. Nav izsekojusi, ka laukumu nekopj, nav piespiedusi domi kopt. Labs arguments, tam vienam LFF infrastruktūras speciālistam pilnīgi noteikti būtu katru dienu jāapseko ap 100 laukumiem ko LFF pēdējos 9 gados kopā ar partneriem ir uzstādījusi.

Mums ir tāda lieliska tendence, nomainam laukumu viņš ir slikts.
Laukuma nomaiņas izmaksas sastāda ap 200,000 EUR.
Laukuma kopšanas izmaksas gadā ap 10,000 EUR

Laukuma normālais dzīves cikls ir kā jau minēju 10-12 gadi
Laukums bez atbilstošas kopšanas dzīves cikla beigas sasniedz 2-5 gados

Vienkārša matemātika 20 gadu ciklam.

Kopšana laukumam 20 gados vienreiz to nomainot izmaksā ap 400,000 EUR
Nekopšana un kliedziens pēc 5 gadiem EU, mums ir slikts laukums, nomainiet – 800,000 EUR

Aptuvenā nieka starpība – 400,000 EUR = 2 laukumi citā vietā

Un te vēl ir trešā lētā iespēja – nekopt, spēlēt līdz pēdējam uz slikta un traumatiska laukuma tad tas maksā lētāk kopējam bet daudz dārgāk sportistu veselībai.

Bet mēs jau varam atļauties, mēs esam bagāta valsts.

Tad nu kopsavilkums un aicinājums:

Klubiem – tos laukumus izmantojat Jūs, pieskatiet viņus un attiecieties kā pret saviem, un nevis lamājiet kādu citu, bet dariet tā, lai laukums tiktu kopts. LFF nav vagars un katram laukuma blakus neizstāvēs un beidzot uzņematies kādu daļu atbildības. Vai arī būvējiet savus laukumus un kopiet un tad teikums – tas taču neko nemaksā vairs nebūs tik aktuāls.

Pašvaldībām – tomēr sākt kopt laukumus.

Īpašs lūgums Rīgas skolu direktoriem un Rīgas pašvaldībai, kā uzraugošajai institūcijai, laukums nav domāts tikai maksas pakalpojumu sniegšanai un līdzekļu izmantošanai klases remontam, klases ekskursiju apmaksām vai citām skolas būtiskām vajadzībām, bet primāri ieņēmumi būtu jāizmanto, lai uzturētu ieņēmuma avotu labā stāvoklī, tātad jākopj un tad ja nauda paliek pāri, tad izmantojat citām skolai būtiskajām lietām.

Citās pašvaldībās stāsts ir nedaudz savādāks gan nekā Rīgā. Tur lielākoties spēlē vietējo sporta skolu komandas, kuras ir pašvaldības dotētas iestādes, tur iesaku pašvaldībām kopt laukumus, jo Jūs taču gribat, lai Jūsu pašvaldībās aug veseli bērni nevis gūst traumas. Un nekopt laukumu beigās maksās dārgāk nekā kopt.