/Latvijas bombardieru krīze
Foto: Ģirts Gertsons

Latvijas bombardieru krīze

Futbola virslīgas labāko vārtu guvēju rangā dominē ārzemju futbolisti, un līdzīga aina paveras, aplūkojot, uzvaras vārtu guvēju topā, kur starp vadošajiem 11 spēlētājiem bez Latvijas azerbaidžāņa Vugara Askerova ir iekļuvis vēl tikai savainotais Artūrs Zjuzins

2016. gadā par virslīgas labāko vārtu guvēju kļuva “Ventspilī” spēlējošais liepājnieks Ģirts Karlsons, bet kopš tā laika tendences liecina, ka mūsu valstī ir nopietnas problēmas ar vārtus regulāri gūstošu uzbrucēju sagatavošana.

No vienas puses var teikt, ka tas ir tikai normāli, ja tik mazas valsts labākie uzbrucēji pelna maizi ārzemēs, un tā ir taisnība. Roberts Uldriķis pārstāv Šveices vienību, Dāvja Ikaunieka darbavieta ir Čehijā, bet Valērija Šabalas un Vladislavs Gutkovskis ir rezultatīvi Polijas otrajā spēcīgākajā līgā.

Tikmēr Latvijā kopš pieredzējušā Karlsona individuālā triumfa līdzjutējiem faktiski nav iemeslu fanot par spilgtu bombardieri.

Labi, 2017. gadā ar 12 vārtiem sezonā uzspīdēja Karašausks, bet pērn pašmāju rezultatīvākie futbolisti bija divi seniori – Aleksejs Višņakovs (13) un Ģirts Karslons (10). Trešais bija Jānis Ikaunieks (9), kurš savainojuma dēļ aizvadīja nepilnu sezonu.

Šogad sezona ir teju pusē, bet no futbolistiem, kuriem ir Latvijas pase, visvairāk vārtus (pa 4) ir guvis Edgars Gauračs, kurš spēlēšanu apvieno ar “Spartaka” direktora pienākumiem un 21 gadu vecajam Aivars Emsis.

Atgriežoties pie uzvaras vārtu saraksta līderiem, redzams, ka tajā katastrofāli trūkst pašmāju futbolistu, kuri var izšķirt cīņu iznākumu. Līdz ar to arī, iespējams, veidojas tāds kā apburtais loks – klubi piesaista labi apmaksātus ārzemniekus ar spēcīgiem dosjē, lai gūtu panākumus, un tādā veidā ierobežo vietējo futbolistu spēles laiku. Taču, ja Latvijas futbolistu sniegums būtu galvastiesu pārāks par leģionāru iespēto, tad tik daudzus ārzemniekus, iespējams, nevajadzētu piesaistīt.

UZVARAS VĀRTU GUVĒJI

SpēlētājsKlubsV
LemajičsRiga/RFS4
AskerovsDaugavpils2
MasanganeMetta2
NakamuraValmiera2
ZjuzinsRFS2
DodoLiepāja2
EninsSpartaks2
MalecsRFS2
VukmaničsSpartaks2
KarmonaDaugavpils2
ŠaričsRiga2