/Līderu izžuvušais uzbrukums. Vai krīze atkārtojas?
Foto: FK RFS

Līderu izžuvušais uzbrukums. Vai krīze atkārtojas?

Futbola virslīgas 2019. gada sezonas līdere 11. kārtā cīnījās neizšķirti 0:0 ar “Spartaku”. “RFS” nav uzvarējusi jau trīs spēlēs pēc kārtas un tikpat daudzos mačos skolnieki nav guvuši vārtus. Vai ir sācies jau pērn pieredzētās rīdzinieku krīzes atkārtojums?

 

Izcila statistika
“RFS” 2019. gada sezonu sāka vairāk nekā vareni – ar 7 uzvarām pirmajās 7 spēlēs, lai arī komandas sniegums ne vienmēr bija ļoti pārliecinošs – 4 no šiem panākumiem tika izcīnīti ar 1 vārtu pārsvaru.
Jau pirmā kārta skolniekiem nebija viegla. “Liepāja” dominēja 60 minūtes, bet mača pēdējā pusstundā labākā komanda laukumā bija “RFS”, kas mača beigu fāzē guva divus vārtus un ieguva tik nepieciešamo pārliecību sezonas startā.

Iespējams, ka turpinājumā tieši tā lielā mērā sekmēja “RFS” trīs minimālas uzvaras:
3:2 pret “Spartaku” – Zjuzins izrāva uzvaru kompensācijas laikā;
2:1 pret “Jelgavu”;
2:1 pret “Mettu” – kompensācijas laikā uzvaras vārtus guva Isajevs;

Relatīvi droši ar 2:0 tika pieveikti valmierieši, tad “RFS” ne bez veiksmes palīdzības paklupināja “Daugavpili”, bet principiālajā mačā pret “Rigu” uzvaru skolniekiem izrāva Maleca divi goli spēles galotnē.

Pirmo neveiksmi “RFS” piedzīvoja pirmā apļa noslēgumā – viesos 0:2 pret “Ventspili”. Ja uzvarai ar tādu rezultātu pār liepājniekiem sekoja “RFS” panākumu josla, tad zaudējums otrajam Kurzemes klubam aizsāka neveiksmju sēriju. Varam uzskatīt, ka “RFS” sezonas startā bija pati gatavākā komanda, kamēr pārējās vēl tikai meklēja savu spēli un nostabilizēja starta sastāvus. Mainās treneri, spēles pārceļas uz dabīgajiem laukumiem. Nu jau “RFS” trīs mačos pēc kārtas nav guvusi vārtus, un no 9 punktu pārsvara pār “Rigu” pēc 7. kārtas pāri ir palicis tikai +1.

Iemesli
Pēc pagājušās sezonas beigām nebija šaubu, “Rigai” par čempioni ļāva kļūt ne tikai tās iespaidīgais finiša spurts, bet arī “RFS” klupieni.

Tie pašmāju speciālisti, kuriem nav svešs Lietuvas futbols norādīja, ka Valda Dambrauska vadībā arī Viļņas “Žalgirim” bija raksturīgi vētraini sākt čempionātu, bet sezonas beigu daļā flagmaņa bura bija pusmastā. “Žalgirim” zaudējums 2017. gada Lietuvas kausa finālā “Stumbras” vienībai kļuva par psiholoģisko  bedri, no kuras zaļi-baltie tā arī neizkārpījās. Vēlāk “Žalgiris” zaudēja arī “Sūduvai” cīņā par Lietuvas čempionu titulu. Ja komandai nepārvarama krīze iestājas sezonas beigu daļā, tad pa druskai vaina varētu būt meklējama visur – taktikā, psiholoģijā un fiziskajā sagatavotībā.

Taču “RFS” galvenajam trenerim ir liels uzticības kredīts klubā. Patiesībā “RFS” vadītāji vispār ir pelnījuši uzslavas par to, ka ļauj treneriem strādāt un nemaina speciālistus pirmo neveiksmju gadījumā.

Starpsezonā skolnieki šķīrās no vairākiem pamatsastāva spēlētājiem un uzsāka vietējam tirgum iespaidīgu selekciju ar šifrēto nosaukumu: “Copy – paste”.

Dambrausks paņēma uz “RFS” sev labi zināmos “Žalgira” futbolistus Šimkoviču, Malecu, Blagojeviču, parakstīja līgumu ar “Ventspils” aizsardzības balstiem Jagodinski un Bulvīti, atrada laba CV īpašnieku Seto, Daugavas krastus nomainīja Zjuzins.

Kas attiecas uz ārējiem resursiem, proti, asins pārliešanu, vismaz īstermiņā viss nostrādāja. Un varbūt, ka nostrādās arī turpinājumā. Galu galā krīzes gadās visām vai gandrīz visām komandām, un, iespējams, ka tagadējās grūtības “RFS” pārvarēs jau tuvākajā laikā. Taču līdzību ar iepriekšējo gadu ir pārāk daudz, lai pret trīs neuzvarētiem mačiem izturētos vieglprātīgi.

Nelaimīgais devītnieks
2018. gadā “RFS” sezonu sāka ar 4 uzvarām, tad sekoja zaudējums ar 0:2 “Spartakam” un neizšķirts 1:1 ar “Ventspili”, bet turpinājumā viss ilgstoši bija kārtībā.

Vēl 13. kārtā “RFS” rēķinā bija tikai šie 2 neuzvarētie mači, bet tabulas kopvērtējums liecināja par 9 punktu pārsvars pār 2. vietu – tikpat cik šogad komandas līdz šim augstākajā punktā.

Pārsvars sāka strauji rukt pēc minimālām neveiksmēm mačos pret “Liepāju” un “Rigu”. Krīze sākās sezonas otrajā daļā, kad skolnieki augustā un septembrī sausā piekāpās trīs mačos pēc kārtas – ar 0:1 “Spartakam”, ar 0:2 “Ventspilij” un vēlreiz ar 0:1 “Liepājai”.

Sezonas noslēgumā “RFS” no 1. vietas šķīra precīzi 9 punkti. Neesam numeroloģijas fani, bet ir vērts aizdomāties, ka 9 izskatās pēc “RFS” maģiski neveiksmīga skaitļa.

Taču nopietni runājot, iespējams, ka klubam ir jāsāk nopietnāk aizdomāties par Dambrauska aizstājēju. Kas zina, varbūt šāda speciālista kandidatūra noderēs jau šogad, ja dzīvē neizdosies realizēt neapšaubāmo spēku uz papīra.