/No favorītiem par pastarīšiem
Foto: Mārtiņš Sīlis

No favorītiem par pastarīšiem

Futbola klubs “Liepāja” pirms sezonas ekspertu prognozēs tika uzskatīts par vienu no pretendentiem uz futbola virslīgas medaļām, bet pēc 12. kārtas ir noslīdējis uz pēdējo pozīciju.

SELEKCIJA
Pagājušās sezonas izskaņā piesaistītā skotu trenera Gordona Janga vadībā “Liepāja” izcīnīja vietu Eiropas līgā, bet pirms šīs sezonas klubs cerēja uz kvalitatīvu lēcienu augšup. Tika atrasti vairāki futbolisti ar labu karjeras dosjē, un klubs devās uz divām treniņnometnēm Turcijā. Tur nebija uzvaru pārbaudes spēlēs, tomēr paveiktais darbs ļāva cerēt, ka panākumu trūkums varētu būt skaidrojams ar komandas jaunā modeļa nesaspēlētību.

Pirmās oficiālās cīņas iezīmēja citu ainu. Matem Vacadzem atklājās sena trauma, turklāt runāja, ka viņa dzīvesbiedrene nav apmierināta ar sadzīvi Liepājā. Veselības problēmas atklājās Daniilam Ulimbaševam, Amerikā darba atļauju ilgstoši kārtoja Prinss, Ofosu Apija vairāk sēž rezervē, bet dažus it kā piesaistītos jaunpienācējus dzīvē neizdevās ieraudzīt. “Liepāja” janvāra sākumā vēstīja, ka sastāvs ir nokomplektēts par 99 procentiem, bet aprīlī kluba direktors un viens no treneriem Mareks Zuntners piekrita, ka kopumā selekciju nevar saukt par sekmīgu.
Ja reiz “Liepājai” ir vismazāk gūto vārtu virslīgā, tātad nav pamata būt apmierinātiem ar uzbrūkošo līniju. Līdz ar transfēru loga atvēršanos jūnijā, sastāvu gaida pārbūve, un primāri tā skaršot tieši priekšējo līniju.

Cits jautājums – vai izdosies atrast uzbrucēju, kurš ir rezultatīvāks par Delgado, ja reiz to neizdevās izdarīt gandrīz pusgada laikā starp divām sezonām? Var teikt, ka “Liepāja” ir situācijas ķīlniece. No vienas puses nav vērts sastāvā turēt futbolistu tikai tāpēc, ka nav neviena cita, bet no otras puses – vai ir vērts meklēt aizstājēju tikai aizstāšanas dēļ? Sapratnes un saspēlētības izveidošana nav vienas dienas uzdevums.

Jautājumi ir arī par pārējiem uzbrūkošās līnijas futbolistiem. Jānis Ikaunieks pagaidām ir tālu no sava labākā snieguma. Dodo un Spataru potenciāls, iespējams, netiek pilnībā izmantots spēlējot futbolu, kas būvēts ar akcentu uz centrējumiem soda laukumā.

Vidējās līnijas spēks slēpjas Strumijā, kurš tikai pirms sezonas paša starta atgriezās Liepājā. Milzu problēmas ir aizsardzībā, par ko nevienu atsevišķi negribas vainot, jo par vārtu drošību atbildīga ir visa komanda.
Vārtsargi ir iztikuši bez rupjām kļūdām, abi ir atzīmējušies ar teicamām epizodēm. Īsti nav, ko pārmest pat Zommeram, taču, ja komandā ir divi līdzvērtīgi vārtsargi, tad nav brīnums, ka viņš zaudēja mūra sarga vietu, kad komanda ielaida vārtus visos mačos, bet spēlē pret “Daugavpili” Kristaps kapitulēja trīsreiz.

FORMA
Iepriekšējais fiziskās sagatavotības treneris Maikls Ousens zieā runāja par futbolistu gatavošanu atbilstoši Anglijas premjerlīgas standartiem. Tomēr virslīgas sākumā komanda ar augstu intensitāti aizvadīja tikai atsevišķus spēļu nogriežņus. Gordonu Jangu aizstājušā Aleksandra Starkova galvenais secinājums pēc zaudējuma “Spartakam” bija tāds, ka uz sāncenšu ātruma fona ir acīmredzams, pie kā “Liepājai” vēl ir daudz jāstrādā.

Sezonas sākuma grūtību sarakstā būtiska tēma ir savainojumi. Negro, Jemeļins, Hmizs, Ķigurs, Tobers un Ulimbaševs ir galvenie traumēto saraksta dalībnieki. Visi šie futbolisti varētu pretendēt uz stabilu rotācijas spēlētāju statusu, bet vismaz pusi no viņiem pēdējā laikā bija ierasts redzēt starta sastāvā. Ķigurs gan iepriekšējā mačā jau bija virslīgas spēles pieteikumā, bet Ulimbaševs izgāja laukumā un guva vārtus dublieru spēlē.

RISINĀJUMI
Galvenais jautājums ir – ko darīt? Un vai īsā laikā vispār kaut ko ir iespējams paveikt? Maija otrajā pusē un 1. jūnijā “Liepājai” ir jāaizvada 4 spēles. Šādā režīmā laika pietiek tikai, lai atjaunotos pēc iepriekšējā mača un sagatavotos nākamajai spēlei, nevis, lai kardināli mainītu savu spēli. Palēnām tiek koriģētas nianses –ātrums, fiziskā forma un noslēdzošās darbības uzbrukumā.

No 3. vietas, kas nākamajā sezonā garantēs dalību Eiropas līgā, “Liepāju” šķir 8 punkti. Līdz sezonas beigām vēl ir 6 mēneši, un ir grūti noticēt tam, ka “Liepāja” 22 mačos neizrāpsies no pēdējās pozīcijas. Tomēr katram gadījuma jāpatur prātā, ka 9. vietā palikusī komanda divās pārspēlēs par vietas saglabāšanu virslīgā tiksies ar pirmās līgas 2. vietas ieguvēju.

TRANSFĒRI
Jūnija vidū atvērsies spēlētāju pāreju vasaras logs, kurā “Liepāja” grasās pieteikt Portugāles spilgto futbolistu Amansio Fortišu. Vai ir pamats likt milzu cerības uz šo transfēru periodu kopumā? Iepriekšējo gadu pieredze dod pamatu šaubām. Daži ārzemnieki, atnākot uz “Liepāju” vasarā, ir aizlāpījuši robus sastāvā, tomēr ilgtermiņā nekļuva par spilgtiem pastiprinājumiem. Vērtīgākie ir bijuši spēlētāji ar Latvijas pasi – Doroševs, Ivanovs, Kamešs, Kļava, J. Ikaunieks, Karlsons, Savaļnieks.

Tomēr pēdējos gados bieži ir dzirdami vārdi, ka vietējo futbolistu tirgus ir faktiski tukšs. Sarežģīts un teju neiespējams izskatās uzdevums atrast vietējo centra aizsargu. Varbūt izdodas pārvilināt Koļesovu no “Ventspils”?
No turienes bēg daudzi, un, kas zina – varbūt starp bēgļiem gadās arī centra pussargs Kazačoks? No citiem centra pussargiem “Spartakā” maz spēlē Vardanjans, par kura pāreju uz “Liepāju” pārrunas bijušas ziemā, bet “RFS” rindās reti laukumā dodas Fertovs. Drīz ierindā jābūt Ķiguram, ir pamats cerībām, ka turpinās progresēt Ziemelis un Stepanovs, laukumā jau ir atgriezies Ulimbaševs, no kura paša būs atkarīgs vai viņš spēlēs virslīgā.
Neesot īsta pamata cerēt uz Karlsona atgriešanos, bet var atcerēties, ka pirms sezonas no Čehijas atpakaļ uz “Liepāju” vēlas pārcelties Dāvis Ikaunieks.

Varbūt ir vērts paraudzīties arī uz Latvijas pirmo līgu. No turienes nākušajiem futbolistiem nav vajadzīga adaptācija sadzīvei un viņi pārzina pašmāju kājbumbas prasības. Turklāt šādi spēlētāji varētu būt ļoti motivēti sevi apliecināt.
Pērn pirmajā līgā spēlējušais Askerovs šobrīd ir virslīgas labākais vārtu guvējs, bet rezultatīvākais futbolists ar Latvijas pasi ir A. Emsis. Viņš pērn pirms došanās uz Amerikas studentu līgu pārstāvēja pirmās līgas “Albertu”. Pirms gada pirmajā līgā spēlēja arī Kouadio (“RFS”), puse “Daugavpils” sastāva un daži valmierieši, tai skaitā liepājnieks Jānis Krautmanis. Starp citu, ar Askerovu un Kouadio vēl nesenā pagātnē esot pārrunāta pievienošanās “Liepājai”.

OPTIBET VIRSLĪGA
(spēles, uzvaras, neizšķirti, zaudējumi, vārti, punkti)

1.“RFS”1173115:0724
2.“Riga”1171315:0822
3.“Valmiera”1052310:0717
4.“Daugavpils”1051411:0916
5.“Jelgava”1134410:1113
6.“Ventspils”1134415:1513
7.“Spartaks”1141613:2113
8.“Metta”1130812:189
9.“Liepāja”102267:128

Avots: “Kurzemes Vārds”, liepajniekiem.lv