/Pavasara futbols bez četrciparu skaitļiem
Foto: Alex Puskins ("Riga" FC")

Pavasara futbols bez četrciparu skaitļiem

Nemanāmi piezadzies Latvijas futbola virslīgas otrais aplis, taču piedāvājam vēl nedaudz atskatīties uz pirmo, kas bijis negaidītiem iznākumiem bagāts, un lielā mērā izgāzis pirmssezonas prognozes par spēku samēru čempionātā. Varētu šķist, ka tas tikai vairos interesi par turnīru, taču, kā rāda cipari, pagaidām tā tas nav. Skolu laukumi un vājā infrastruktūra, kura sezonas sākumā jāizmanto klubiem, darba dienām nepiemēroti spēļu sākuma laiki un laika apstākļi nav veicinājuši lielu skatītāju skaitu tribīnēs.

Latvijas futbola klubu viena no lielākajām sāpēm, protams, ir stadionu pieejamība. Īpaši tas skar Rīgu. Pavasarī, kad dabīgais segums vēl nav piemērots futbolistu kāpšanai uz tā, nākas iztikt ar mākslīgajiem laukumiem, no kuriem tikai retais ir piemērots virslīgas mačiem. Savā iepriekšējā rakstā jau minēju, cik skumjā stāvoklī atrodas RTU, tā sauktā, stadiona sintētikas apkārtne. Taču vēl bēdīgāk, ka uz šajā laukumā spēlē uzreiz divas Rīgas vienības. Divas ar lielākajiem budžetiem, ambīcijām un iespējām – līdervienība “RFS” un čempione “Riga”. Līdzīgā kategorijā var likt arī Hanzas vidusskolas laukumu, kur spēlē “Metta”, Kauguru vidusskolas laukumu, kur pavasari “pārziemo” Jūrmalas “Spartaks” un Ventspils 2. vidusskolas laukumu, tiesa, šīs pilsētas klubu glābj rocība un vēlme ātrāk pāriet uz dabīgo laukumu Olimpiskā centra stadionā. Šosezon labākā situācijā ir “Jelgava”, kas uzbūvējusi savu bāzi un tikusi pie neliela, tomēr mājīga un, kas galvenais, sava mākslīgā laukuma.

Nelielai atkāpei jāpiemin, ka, veidojot šo rakstu, saskāros ar grūtībām atrast futbola laukumu/stadionu skatītāju ietilpības ciparus. Ja ar klubu pamatlaukumiem šī problēma nav tik liela, tad rezerves laukumu skatītāju vietu skaits mēdz būt labi glabāts noslēpums, uz ko pat viszinošais internets dažbrīd nevarēja atbildēt. Hanzas vidusskolas laukuma tribīņu ietilpību nācās pat rēķināto no fotogrāfijas. Šajā gadījumā gan labi, ka sēdvietu nav daudz, un ilgu laiku skaitīšana neaizņēma.

Pirms minēt skaitļus, kas atspoguļo virslīgas pirmā apļa apmeklētību, uzreiz jāsaprot, ka protokolā minētie apmeklētības rādītāji mēdz būt neprecīzi un aptuveni. Nav nekas jauns, ka tos bieži nosaka “uz aci”, lai gan pie mūsu futbola realitātes skatītāju skaitu viens cilvēks varētu pat saskaitīt ar ļoti augstu precizitāti.

Pēc pirmā apļa komandām ir dažāds mājas spēļu skaits, tomēr tendences iezīmējās jau tagad. Apmeklētākā komanda līdz šim bijusi pagājušā gada 1. līgas čempione BFC “Daugavpils”, kura vidēji stadionā “Celtnieks” pulcējusi 558 skatītājus, un arī vienā atsevišķā spēlē līdz šim uzstādījusi labāko rādītāju, proti, 6. aprīļa maču ar “Rigu” noskatījās 821 skatītājs. Šī mača sakarā jāmin, ka spēlē pret pērnā gada čempionu, kas jau pats par sevi daugavpiliešiem radīja interesi par maču, ieeja bija bez maksas. Šis fakts jāmin kaut vai tādēļ, ka pieejas biļešu tirdzniecībai ir dažādas. Tā pati “Riga” jau ar sezonas pirmo mājas maču izvēlējās prasīt ieejas maksu.

Sezonu ļoti neveiksmīgi iesākusī “Liepāja” šogad nespīd arī līdzjutēju skaita ziņā, kurā šīs pilsētas klubs ir bijis pārliecinoši labākais jau daudzus gadus. Tieši Liepājā varēja gaidīt pirmās spēles ar apmeklētību, kas rakstāma ar četriem cipariem, kā tas “Daugavas” stadiona rezerves laukumā ir pieredzēts, taču šī sezona tāda nebija. Protams, rezerves laukuma tribīnēs nebūt nav vietas 1000 cilvēkiem. Pēc oficiāliem datiem tādas ir 656, taču skatītāji mēdz maču raudzīties ne tikai stāvus pašas tribīnes brīvajās vietas, bet arī apstāj lielu daļu nožogojuma, kas pērn mačā pret “Jelgavu” ļāva protokolā ierakstīt skaitli 1000, taču šogad labākais rādītājs šajā laukumā bija 700 skatītāju 19. aprīļa spēlē ar “Daugavpili”. Arī “Liepājas” vadība jau tradicionāli sezonas sākumā rezerves laukumā ieejas maksu nenosaka.

Gana interesanti ir salīdzināt “RFS” un “Rigas” mājas spēļu apmeklētību, ņemot vērā, ka komandas dala vienu un to pašu laukumu, bet kamēr pirmā biļetes “RTU” stadionā netirgoja, otrā, kā jau minēts, to darīja. Pērnajā sezonā galvaspilsētā ar labāku apmeklētību izcēlās čempione “Riga” (480 pret 400), bet pašlaik pēc pirmā apļa šajā duelī vadībā ir “RFS” – 427 pret 268 skatītājiem vidēji mačā. Jāatzīmē gan, ka Rīgas derbijā mājinieku statusa bija erefesieši, un šis mačs, protams, raisīja pietiekami lielu interesi Rīgas klubu apmeklējuma kontekstā, pulcējot 550 skatītājus.

Lielākais pirmā apļa neveiksminieks “Spartaks” ierasti neizceļas ar lielu atbalstītāju bāzi, bet šogad tam līdzi nākusi arī virslīgas vājākā apmeklētība pēc pirmā apļa. Antirekords vienā atsevišķā mačā tika sasniegts 9. aprīļa mačā pret “Jelgavu” – 120 skatītāju. Tas daļēji saistīts arī ar spēles sākuma laiku darba dienā, mačam sākoties 17:00. Tam par iemeslu, protams, bija apgaismojuma neesamību šajā laukumā. Tik pat nabadzīgi šajā ziņā ir ventspilnieki, kas var atļauties jau 10. aprīlī pāriet uz dabīgo segumu, taču divreiz spēles darba dienā bija spiesti uzsākt skatītājiem neērta laikā pulksten 17:00 un 17:30, jo arī Ventspils Olimpiskā centra stadions joprojām nav ticis pie apgaismojuma, kā dēļ cieš ne tikai skatītāji, bet visa virslīga.

Visticamāk, gan kopējā apmeklētība uzlabosies jau otrajā aplī, kad pasiltināsies laika apstākļi un vairāki klubi pārcelies uz saviem pamatstadioniem. Aiz rekordistes “Ventspils” nākamā uz dabīgā seguma viesus sāks uzņemt “Liepāja”, 12. kārtā to solījis arī “Spartaks”, maija beigās “Jelgava”.

KomandaStadions/laukumsIetilpībaLielākais apmeklējums
“Daugavpils”stadions “Celtnieks”1980821
“Liepāja”stadiona “Daugava” rezerves laukums656700
“Jelgava”FK “Jelgavas” sporta bāze1108554
“RFS”“RTU” stadions500550
“Valmiera Glass ViA”VOC futbola laukums260540
“Ventspils”OC “Ventspils”3200525
“Rīga”“RTU” stadions260350
MettaRīgas Hanzas vidusskolas laukums300323
SpartaksKauguru vidusskolas laukums500310

Virslīgas apmeklējums pēdējās 5 sezonās

Virslīgas sezonaVidējais apmeklējums
2019.401*
2018.474
2017.438
2016.389
2015.499

*pēc 1. apļa