/Vietējie virslīgā – galvenokārt otrajā plānā
Foto: F64

Vietējie virslīgā – galvenokārt otrajā plānā

Latvijas futbola līdzjutēji uz izlases pussarga Andreja Cigaņika pievienošanos “RFS” klubam soctīklos lielākoties reaģēja negatīvi un ironizēja, ka vēl viens valstsvienības futbolists ir samierinājies ar dāsnu atalgojumu, nevis cīnīsies par vietu laukumā ārzemju klubā. Laiks rādīs, kā virslīgā veiksies A. Cigaņikam, bet statistika liecina, ka pašmāju futbola nosacītās zvaigznes virslīgā izdziest, un starp līgas vadošajiem futbolistiem tikai retais spēlētājs ir ar Latvijas futbola pilsonību.

Kajbumba.lv kopš virslīgas 2019. gada sezonas starta apkopo katras kārtas izlasi. Visbiežāk simboliskajā vienpadsmitniekā ir iekļuvis “RFS” uzbrūkošais pussargs Tomašs Šimkovičs (7 reizes), un ārzemnieki ieņem arī nākamās trīs pozīcijas kārtas simboliskajā izlasē iekļauto futbolistu topā.

Latvijas sekmīgākie pārstāvji šajā listē ir “RFS” malējais aizsargs Aleksandrs Solovjovs, “Ventspils” centra aizsargs Ņikita Koļesovs un “Liepājas” vārtsargs Valentīns Raļkevičs. Arī nākamie labākie Latvijas pārstāvji šajā topā ir aizsardzības un vārtsargu līnijas pārstāvji – Tīdenbergs, Jagodinskis, Meļņičenko, Lazarevs. Liepājas futbola audzēknis, azerbaidžānis Vugars Askerovs ierindojas 15. pozīcijā un ir visbiežāk topā iekļuvušais pašmāju futbolā uzaugušais uzbrūkošās līnijas spēlētājs.

Kāpēc saraksta augšgalā nav vairāk vietējo spēlētāju? Iespējams, ka galvenais iemesls ir tas, kāpēc mūsu zvaigznes vispār spēlē Latvijā, nevis ārzemēs – neprasme uzvarēt konkurenci, kā arī mūsdienu Latvijas futbola fenomens – vairāku klubu relatīvais turīgums. Tas līgas līderēm “Rigai” un “RFS” ļauj piesaistīt relatīvi augsta līmeņa leģionārus, bet vietējie futbolisti, kuriem ir teju garantēta vieta laukumā, saņem lielu algu un neizjūt spiedienu par snieguma kvalitāti. Visā pasaulē augstākā vērtība ir uzbrūkošās līnijas futbolistiem, un likumsakarīgi, ka arī Latvijas klubi tirgū galvenokārt meklē šādus spēlētājus, kuri vairāk vai mazāk sekmīgi pilda nerakstīto nosacījumu, ka leģionāram ir jābūt galvastiesu pārākiem par vietējiem spēlētājiem. Taču, ja ārzemnieki būtu patiesi izcili, tad viņi, visticamāk, spēlētu augstāka līmeņa čempionātā nevis Latvijā, kas UEFA klubu rangā ieņem 42. pozīciju.

Šajā kontekstā var citēt Vladimira Koļesņičenko nesen raidījumam “Futbolbumbas” sacīto: “Viens 33 gadus vecs futbolists, kuram ir bijušas 20 operācijas, saka: “Es [algā] gribu 6 tūkstošus eiro.” Gados jauns spēlētājs grib ap 10 tūkstošiem. Vai mūsu futbolisti spēlē uz 10 tūkstošiem? Diez vai. Mazs piemērs. Visu cieņu – uzskatu, ka Jānis Ikaunieks ir mūsu pēdējā laika talantīgākais futbolists. Vai atceraties Ikaunieku, kurš aizbrauca uz Franciju? “Liepājā” saņēma kapeikas, bet rāva pakaļu, bija izcils spēlētājs un aizbrauca uz Franciju. Pēc tam atgriezās. Nav korekti salīdzināt, bet viņš ir nomierinājies. Viņam, visticamāk, ir ļoti laba alga, līdz ar ko nāk nomierināšanās. Atceliet [leģionāru] limitu. Vietējie futbolisti centīsies, brauks uz ārzemēm. Kā savulaik “Skonto”. Visiem bija alga 1 tūkstotis. Varat pārbaudīt, varat ticēt, varat neticēt. Visi gribējām braukt projām, jo zinājām, ka tā ir maza nauda. Taču mums visiem bija nosacījums – ir jāspēlē. Tagad – kāda jēga? Ja Rīga vai Jūrmala vietējam futbolistam maksā 5-6 tūkstošus, un viss ir kārtībā, tad, kurp braukt, kurp tiekties? Viņi domā, ka izlases spēlēs noskaņosies, bet virslīgā var spēlēt ar neuzrotītām piedurknēm. Nē, puiši. Jūs 95% spēļu aizvadāt tādā stāvošā režīmā, bet izlases spēlēs tas atkārtojas. Brīnumi nenotiks.”

KĀRTAS SIMBOLISKAJĀ IZLASĒ IEKĻAUTO SPĒLĒTĀJU TOP-10

SPĒLĒTĀJSPOZĪCIJAKLUBSREIZESKĀRTAS ZVAIGZNE
1ŠimkovičsUzbrūkošais pussargsRFS7
2KeitāAizsargsLiepāja51
3BlagojevičsPussargsRFS5
4DžamalutdinovsUzbrūkošais pussargsMetta41
5SolovjovsAizsargsRFS41
6BelakovičsUzbrūkošais pussargsSpartaks41
7PrengaAizsargsRiga4
8KoļesovsAizsargsVentspils4
9SetoPussargsRFS4
10RaļkevičsVārtsargsLiepāja4

 

VIRSLĪGAS LABĀKO LATVIJAS FUTBOLISTU TOP-10

NrNr. KOPĪGAJĀ RANGĀSPĒLĒTĀJSPOZĪCIJAKLUBSREIZESKĀRTAS ZVAIGZNE
15SolovjovsAizsargsRFS41
28KoļesovsAizsargsVentspils4
310RaļkevičsVārtsargsLiepāja4
411TīdenbergsAizsargsVentspils32
512JagodinskisAizsargsRFS32
615AskerovsUzbrucējsDaugavpils31
717MeļņičenkoVārtsargsSpartaks31
820LazarevsVārtsargsValmiera3
921KļuškinsUzbrūkošais pussargsRFS3
1022TobersAizsargs/PussargsLiepāja3